27 жовтня стало історичним днем для Твіттеру, Ілон Маск придбав соціальну мережу за 44 мільярди доларів.
Процес купівлі не обійшовся без курйозів. Ілон то хотів, то не хотів купувати соціальну мережу. Це тягнулось місяцями з різноманітними драмами, образливими твітами та навіть судовим позовом. Проте, зрештою, найбільший у Твіттері прихильник свободи слова все ж закрив угоду вартістю 44 мільярди доларів. Але, на превеликий жаль користувачів соціальної мережі та самих працівників компанії, цим вискоки Ілона не завершилися.
Для того, аби зібрати необхідну для купівлі суму, Маск звернувся до банків за позиками. Гроші він обіцяв виплатити з прибутків самої соціальної мережі. Та прийшовши до влади, Ілон, раптово зʼясував, що компанія не настільки прибуткова, щоб швидко зібрати необхідних 12,9 мільярдів доларів для погашення заборгованості. Тож він почав зменшувати витрати на все, у тому числі й на штат.
За період з 1 по 22 листопада, кількість працівників Twitter зменшилася з 7500 до 2700. Майже 5000 людей залишилися без роботи унаслідок зміни управління. Деяким з них пізніше пропонували повернутися, однак на той момент мало хто побажав повертатися до нового лідера.
Витівки Ілона Маска не завершилися й на цьому. Якщо ви активно користуєтесь Твіттером, то, швидше за все, бачили різноманітні скриншоти чи ретвіти, у яких Ілон звільняє своїх співпрацівників за те, що вони відкрито критикують його рішення. Таке ставалося і з тими, хто критикував його у закритих робочих чатах.
А критикувати його було за що. Ілон Маск мало того, що звільнював співробітників, він ще й ввів нездорову культуру праці у компанії. Незадовго після купівлі, він розіслав працівникам імейли, у котрих закликав працювати старанно та більше, натякаючи на те, щоб працівники працювали навіть поза своїм робочим часом. Крім того, він вимагав від працівників повернення в офіс, після того, як вони кілька років працювали з дому. Новий бос також вимагав від інженерів компанії віддавати окремі шматки їхнього коду для подальшої перевірки сторонніми спеціалістами чи й самим Маском.
Ті хто погодилися на ці умови, залишилися у компанії, однак навіть після цього їх не залишили у спокої. Напередодні Дня подяки, одного з найбільших свят у США, яке святкували 24 листопада, Ілон Маск звільнив ще десятки розробників та інженерів після того, як назвав їх код «незадовільним». Під нову хвилю звільнень попали навіть ті, кого Маск покликав назад після першої хвилі. Одним з таких працівників буд Івей Чжуан, інженер машинного навчання, якого звільнили без попередження, і який тепер має знайти роботу за 60 днів, щоб його не депортували.
Але на роботі з персоналом пригоди Ілона Маска не закінчилися. Напередодні купівлі Твіттеру, він писав, що за можливості розблокує попереднього президента США, Дональда Трампа, якого раніше заблокували за порушення правил користування соціальною мережею та підбурювання до насильства. І він це зробив. Але, щоб підтвердити свій статус людини, яка виступає за «свободу слова», Ілон Маск провів опитування, у якому чи то справжні користувачі, чи то боти, з якими Ілон хотів боротися, але яких у Твіттері стало лише більше, дали добро на амністію. А після розблокування Дональда Трампа, новий керівник компанії вирішив пробачити узагалі всіх, хто колись так чи інакше був заблокований у Твіттері.
Не слід забувати й про Twitter Blue, який після оновлення давав можливість будь-якому користувачу всього лиш за 8 доларів на місяць отримати «синю галочку» у Твіттері. Цим, звичайно ж, скористалися інтернет тролі. Одним з найвідоміших фейків став обліковий запис, який видавав себе за фармацевтичну компанію Eli Lilly & Co та написав Твіт: «Ми раді повідомити, що відтепер інсулін безплатний». Це було не просто веселим жартом, а коштувало компанії понад 15 мільярдів доларів. Звичайно, після цього можливість купувати синю галочку прибрали. Важливою деталлю цієї ситуації є те, що Eli Lilly & Co зверталися до компанії з проханням прибрати фейковий аккаунт, але це зробили лише через кілька годин через нестачу персоналу.
І це підводить нас до останніх подій, у яких Ілон Маск скаржиться на те, що Apple погрожують йому видаленням Твіттеру з App Store, а також, що вони повністю припинили рекламувати будь-які свої сервіси чи продукти у соціальній мережі. Звичайно, не обійшлось і без звинувачень у тому, що Apple ненавидять «свободу слова».
«Свобода слова» для Ілона Маска є одним з важливих факторів того, як він керує Твіттером. Він розв’язує питання з допомогою опитувань, розблоковує людей, які закликали до насильства, розповсюджували расизм та дитячу порнографію, обманювали інших людей різноманітними схемами тощо. Але, водночас, він блокує користувачів, які мають сміливість критикувати його рішення, а також звільняє співробітників, які осмілюються відповідати його докорам.
Останній місяць для Твіттеру був важким. Чимало користувачів почали шукати альтернативи та переходити у Mastodon чи повертатися на Tumblr. Хтось просто покинув Твіттер через нового власника, але більшість все ж таки залишилася. Разом з тим, цей місяць показав нам, наскільки некомпетентною у керуванні соціальною мережею може бути навіть, здавалося б, розумна людина.
Маск неодноразово вдаавався до маніпуляцій зі «свободою слова», сміявся з користувачів, які скаржилися на його рішення щодо Твіттеру у Твіттері, та всіляко показував свою некомпетентність. Він розповідає про потоки нових користувачів, але замовчує те, що внаслідок його дій, та в особливості амністії заблокованих, половина з топ-100 рекламодавців уже покинули платформу. Офіційні заяви про те, що вони перестають просувати рекламу у Твіттері зробили такі компанії як Chevrolet, Chipotle Mexican Grill, Inc., Ford, Jeep, Kyndryl, Merck & Co. та Novartis AG.
На жаль, для користувачів це обертається погіршенням користувацького досвіду. З’являються нові баґи й більше ботів, повертаються люди, яким доступ до соціальних мереж взагалі варто заборонити. Ці речі, відсутність персоналу, непотрібні та недопрацьовані функції, відтік рекламодавців, фейки та боти призводять до того, що Твіттер повільно занепадає. І це відбувається через те, що компанією керує одна людина.
Твіттер ніколи не був найкращою соціальною мережею. Там завжди було чимало расизму, ненависті, безглуздих перепалок тощо. Але це все ж таки місце, де українські волонтери збирають сотні тисяч гривень щотижня на потреби нашої армії. Це місце, де ми можемо спокійно висловити свою думку про будь-яку гру, фільм чи комікс і знайдеться хтось, хто нас підтримає, і хтось, хто скаже, що ми суцільні дурні й ні чорта не розуміємо. Це веселе й корисне місце й буде дуже шкода, якщо ми втратимо його через Ілона Маска. Тому будемо сподіватися, що Ілона втомить його нова іграшка й він віддасть її у руки людей, які підійдуть до цього з більшим професіоналізмом.
Cподобалася стаття? Підтримай PlayUA
На платформі Donatello ви можете підтримати нас як одноразовим донатом, так і оформити щомісячну підписку. Усі наші підписники на Donatello отримують цифрові або фізичні приємнощі залежно від суми донату. Долучайтеся до нашої спільноти!